Теми рефератів
> Реферати > Дипломні проекти > Курсові роботи > Звіти з практики > Курсові проекти > Питання та відповіді > Ессе > Доклади > Учбові матеріали > Контрольні роботи > Методички > Лекції > Твори > Підручники > Статті > Контакти
Реклама

Реферат: Софія Палеолог як феномен в житті Москви

Її впливу приписували найважливіші державні діяння. В.О. Ключевський вважав: "Їй не можна відмовити у впливі на декоративну обстановку і залаштунковий життя Московського двору, на придворні інтриги і стосунки; але політичні справи могла діяти не лише уселяннями, вторившими таємним чи невиразним помислам самого Івана"

Вже у лютому 1469 року до Москви прибув посол кардинала Віссаріона листом великому князю, у якому йому пропонувалося поєднуватися законним шлюбом з дочкою деспота Морейского. У листі, ніби між іншим, згадувалося, що Софія (ім'я Зоя дипломатично замінили на православне Софія) вже відмовила двом сватавшимся до неї вінценосним женихів - французькому короля й герцогу Медиоланскому, щоб уникнути виходити заміж за правителя-католика.

За уявленнями на той час, Софія вважалася вже немолодої жінкою, але вона була дуже приваблива, з дивовижно гарними, виразними очима і ніжної матовій шкірою, що у Русі вважалося ознакою чудового здоров'я. Та головне, вона відрізнялася гострим розумом й статтю, гідної візантійської принцеси.

Софія (Зоя) Палеолог (розум. 1503) - племінниця останнього візантійського імператора Костянтина XI Палеолога, дружина Івана III Васильовича з 1472. Дочка Фоми Палеолога, що у 1453 року, після взяття турками Константинополя, біг із сім'єю Рим. Після після смерті батька жила під опікою Папи Римського, який за рядом своїх і думок вирішив видати заміж за овдовілого в 1467 Івана III, який сказав згодою. Народила в 1479 сина, майбутнього Василя III Івановича, і домоглася оголошення його великим князем замість вінчаного на царство онука Івана III - Дмитра. Шлюб із Софією використали Іваном III задля зміцнення міжнародного авторитету Русі. Софія привезла з собою - і кілька православних ікон, зокрема як і припускають, рідкісну ікону Божої Матері "Благодатне Небо". Ікона лежить у місцевому чині іконостаса кремлівського Архангельського собору. Щоправда, з іншого переказам, ця ікона була привезена в древній Смоленськ з Константинополя, а коли місто захопила Литва, цим чином благословили литовську княжну Софію Витовтовну на шлюб - з великим московським князем Василем I. Ікона, котра перебуває в соборі, - список сіло древнього образу, виконаний по велінню Федора Олексійовича наприкінці XVII століття. За традицією москвичі приносили до образу Божої Матері "Благодатне Небо" води і лампадне олію, що виконувалися лікувальних властивостей, оскільки ця ікона мала особливої, чудодійною цілющої силою. І ще й після весілля Івана III в Архангельському соборі виникло зображення візантійського імператора Михайла Ш, родоначальника династії Палеолог, з якою поріднилися московські правителі. Так затверджувалася наступність Москви Візантійської імперії, а московські государі поставали спадкоємцями візантійських імператорів.

Софія Хомівна, щойно переступила поріг Успенського собору і став дружиною великого князя, початку думати, як зміцнит...

Страница 1 из 5 | Следующая страница

Реклама
загрузка...
88x31