Теми рефератів
> Реферати > Дипломні проекти > Курсові роботи > Звіти з практики > Курсові проекти > Питання та відповіді > Ессе > Доклади > Учбові матеріали > Контрольні роботи > Методички > Лекції > Твори > Підручники > Статті > Контакти
Реклама

Реферат: Філософія Нового годині та Просвітніцтва (ХVІІ-ХVІІІ ст.)

Лекція на задану тему „Філософія Нового години та Просвітництва (ХVІІ- ХVІІІ ст.)”

1. Емпіризм й раціоналізм як основні напрями у філософії Нового години

2. Філософська думка в Англії (ХVІІ- ХVІІІ ст.)

3. Раціоналістичні системи Б.Спінози та Г.Лейбніца

4. Філософія Просвітництва


1. Емпіризм й раціоналізм як основні напрями у філософії Нового години

Новий годину – доба видатних досягнень у науці, культурі та філософії. Першу половину цієї доби (ХVІІ ст.) визначають як століття геніїв, вільнодумців, а другу (ХVІІІ ст.) – як століття Просвітництва. Основними напрямами у філософії цієї доби були емпіризм й раціоналізм.

Емпіризм – напрям у філософії, який проголошує, що основний зміст наукове пізнання отримує із чуттєвого досвіду. Розум не дає ніякого знання, а лише систематизує дані чуттєвого досвіду.

Засновник емпіризму - англійський філософ Френсіс Бекон.

Видатні представники емпіризму: Томас Гоббс, Джон Локк (Англія), Джон Дьюї (США).

Раціоналізм - напрям у філософії, що визнає розум єдиним джерелом
й достовірною основою пізнання і поведінки людини.

Найвідоміші представники раціоналізму: Рене Декарт, Бенедикт Спіноза.

2. Філософська думка в Англії (ХVІІ- ХVІІІ ст.)


Першим філософом Нового години, засновником англійського матеріалізму та емпіризму вважається англійський філософ Френсіс Бекон (1561 - 1626).

Основні твори: "Новий Органон", "Про гідність й примноження наук".

Народився Ф. Бекон в сім'ї одного із найвищих урядовців єлиизаветинського двору, навчався в університеті Кембриджа, готував собі до державної служби, зробив блискучу кар'єру. У 1617 р. ставши хранителем великої печатки, лордом-канцлером й пером Англії, котрому король доручав управління Державою. Алі державна кар'єра філософа дуже швидко зазнала краху. Ф. Бекона звинуватили в хабарництві, й він мусив визнати свою провину на суді. Суд позбавив Бекона всіх відзнак й присудивши до ув'язнення та великого штрафу. Король скасував цей вирок, але й політична кар'єра Бекона скінчилася, проте такий поворот у його житті мав й позитивні наслідки: Бекон цілковито піддався іншій своїй пристрасті - науці.

Серед численних філософських питань, над якими він працював протягом життя, провідне місце посідає проблема могутності людського знання і експериментального дослідження природи. Виступивши провісником нової науки, Ф. Бекон започаткував емпіризм як методологічний напрям у науковому пізнанні. І в цьому полягає непересічне значення його філософських праць.

Ф. Бекон відкрив нам царину наукового знання як такого. Його філософські ідеї поширилися дал...

Страница 1 из 13 | Следующая страница

Реклама
загрузка...
88x31